דף פנימי - תמונת אווירה

ההפלגה האחרונה של ה"ניצן"

היה ברור שבסוף היא תשאיר עליי עוד סימן. כאילו לא הספיקו שנה של ניירת בלתי-נגמרת, עורק אחד סתום, גיד אחד קרוע – תוצאה של קונצ'רטו לקרש סרבן ושני לומים – והרבה עצבים מרוטים. חמש בבוקר, מעגן הדיג בנמל הקישון, חושך מצרים על הסיפון, אני תוקע את הרגל במקום הלא נכון והגברת לוקחת ממני עוד ביס.


רעש מנועים מבשר שהיאכטה של פוצקר כבר איתנו. יאיר ים, הלא הוא פוצקר ממועדון הצלילה בנהריה, שאיתר את הספינה ויזם את כל העסק, כבר לא יכול לחכות לראות את הגברת על קרקעית הים. הוא מוכן כבר מארבע וחצי.
רוני ברק, האחראי על כל המבצע מטעם ההתאחדות, משחרר את רוב חבלי העגינה. שתי הגוררות של חברת "גל-ים" מגיעות, והצוות קושר את ה"ניצן". עוד חבל משתחרר לחופשי ואנחנו בדרך. הגוררות מתמרנות את הספינה בקלות אל מחוץ למעגן. לפני היציאה מן הנמל, אילן ניקסון, הבעלים של חברת "גל-ים", עולה מול רוני בקשר, מאחל לנו בהצלחה ומודיע שהחליט לתרום את עלויות הגרירה.
בימים שבהם מחירי הדלק גורמים לרובנו לחשב כל נסיעה, מי שבקיא בעלויות ההפלגה ויום עבודה של הצוותים יכול להעריך את המחווה.

 

מפליגים צפונה ועונים למסרים מכל חברי הצוות שהוקפץ בהתראה קצרה והתבקש להגיע לצפון. היום מטביעים. התחזית מספרת שהים עומד לעלות, ורצוי שנגמור עם זה קודם. פוצקר מפליג ממזרח לנו ומוודא שכולם מתארגנים במועדון.
שעתיים חולפות להן ללא אירועים מיוחדים, ואנחנו בסמוך לנקודת ההטבעה, בה הכין הצוות של פוצקר מבעוד מועד סינקרים לעגינת הספינה. רוני מתחיל לפרק את הלוחות האוטמים את פתחי הסיפון. אחת הסירות של פוצקר, שנקבעה מראש כסירת העבודות, ניגשת למצופים ושלומי מעביר את חבלי העגינה לגוררת.
הים חלק, רוח כמעט שאין, אבל זרם יש, ועוד איך יש. ה"ניצן" נסחפת דרומה. הגוררות נחלצות לעזרה ובנגיחות קלות משכנעות את הגברת להצפין. עוד סירה מגיעה בפיקודו של אורן קליין ויו"ר ההתאחדות, ערן לאופר, עולה לסיפון יחד עם צוות ערוץ 10. הם מבינים מייד מי מנהל את העניינים ומנהלים מרדף נואש אחרי רוני ברק בניסיון לראיין אותו. זה לא עובד. לבנאדם יש עכשיו ספינה על הראש. אין לו זמן לדבר.
בסופו של דבר אנחנו נקשרים סופית והגוררות מתרחקות. היאכטה של פוצקר וסירות המועדון מקיפות את הספינה, סירות של דייגים וסקרנים מתקרבות להציץ ואפילו סירת משטרה לא מתאפקת ומגיעה לצפות גם כן.

בשלב הזה אנחנו יורדים לחדר המנועים, רק שכבר אין בו מנועים. מלמעלה מעבירים כבל ורוני ניגש לחיתוך פתחים בדפנות הספינה. התכנית היא לחתוך פתחים מעט מעל קו המים ואח"כ לפתוח את המגופות והברזים. לאחר שהספינה תתמלא מעט, אנו מקווים, ירדו הפתחים החדשים מתחת לקו המים וקצב הטביעה יואץ בהרבה.
רוני חותך פתח אחד ועוד אחד וגלים מזדמנים שוטפים פנימה. אני תוהה על פשר הגלים בים כה שקט, מציץ החוצה ומגלה שמדובר בעיקר בסירת המשטרה, שנעה ללא הרף סביב הספינה ויוצרת גלים. רוני כבר עסוק בפתח האחרון, ואני ניגש לפרק את המגופות מן הצינורות שדרכם ייכנסו המים לספינה. לאחר שהלוח האחרון שנחתך נכנע למהלומות הפטיש, רוני מעלה את הצינור והכלים למעלה ומורה על תחילת פינוי הספינה.


הגענו לרגע האמת. רוני מוסר לי מפתח צינורות בגודל של נבוט בינוני ואני ניגש להתעמת עם הברז. הברז נכנע בקלות, כנראה מהפחד, ומים מתחילים לזרום לתוך הספינה. אני נכנס לתפקיד ולאווירה וניגש לברז השני בצעדים מתנדנדים של אינסטלטור סדרתי. הממזר מכריז על עיצומים ומסרב לזוז. רוני מצטרף ואנחנו תוקפים בתנועת מלקחיים ובמבחר קללות. תום, שכבר ראה אותי נכנס לקרבות של עקרונות מול אלמנטים עקשניים בספינה הזו (ובדרך כלל מפסיד), משחרר אזהרות מלמעלה. בינתיים, הברז שכבר נפתח עושה מאמצים כנים להפוך את הספינה לאקווריום, ובדיוק אז משתפן הברז הסורר ונותן למפתח הצינורות לעשות עליו סיבוב. מדלגים מברז לברז, פותחים עוד ועוד, ומים-מים בששון זורמים פנימה. אנחנו מטפסים החוצה, תום מפעיל את המצלמות שחיבר לסיפון, ומתפנים לסירה.

בסירה רץ ליין של הימורים על משך הזמן שייקח לגברת העיקשת לשקוע. הניחושים נעים בין שעתיים ועשרים לשלושת רבעי שעה. אבל כנראה שהיא יודעת מתי די. דקות ספורות לאחר שירדנו מהספינה אנו רואים שהפתחים שרוני חתך נמצאים כבר בחלקם מתחת למים. עוד דקה והמים מלחכים את קו הסיפון. דקה נוספת, ורוב גוף הספינה נעלם מתחת למים. נראה כאילו כל אדם על הסירות מסביב מחזיק מצלמה והספינה הקשישה מקבלת "בוק" שהרבה דוגמניות יכולות רק לחלום עליו. החרטום מסתקרן ומנסה הצצה אחרונה, אבל ה"ניצן" מוותרת ומחליקה אל מתחת למים, בדרכה אל קריירה שנייה. זה לא קורה הרבה, בגילה. ריספקט.

ממתינים רבע שעה ומתארגנים לצלילה, בהתאם לתדריך שבוצע בבוקר במועדון. ראשונים יורדים שלומי פלניצקי וחי אלבז. שלומי מגיע לספינה ומרים מצוף על גלגלת לסימון. הזוג השני, איציק רינגל ויוסף חמיסה יורדים גם כן. הצוללים מקיפים את הספינה, בודקים את מצבה ויציבותה ומוודאים שלא נותרו בה חללי אוויר.
צוות הצילום יורד למים. תום פלד על הסטילס, יוני ניסן עם הוידיאו ואסף כרסנטי על התאורה. דקות מתוחות עוברות למעלה, עד שחי ושלומי עולים. קשה לפספס את הקול של חי. שומעים אותו עד נהריה. הספינה יציבה, השדרית שקעה היטב בחול, אולי נטייה קלה לימין. כששאר הצוללים עולים, הם מאשרים: אין קריסה או  שבר, המעברים פתוחים, הספינה יציבה ומוכנה לקבל מבקרים.
כשאנחנו כבר בדרך דרומה, אני משחרר אנחת רווחה, פוזל הצדה ומחפש סימני הקלה אצל רוני, אבל הוא כבר חושב קדימה. יש לו את הספינה הבאה על הראש.

תודות:

לרשות המוסמכת לצלילה ספורטיבית במשרד התרבות והספורט, על הסיוע והתמיכה. תודה למודי פילרסדורף ולשי שטרית שפעלו לאפשר את ביצוע הפרוייקט.
לאנשי המשרד להגנת הסביבה ובראשם הסמנכ"ל יצחק בן-דוד וראש אגף ים וחופים רני עמיר. תודה מיוחדת לגידי בטלהיים ולאיציק קודוביצקי.
לגיא אילון, מנהל מחוז צפון של רשות הטבע והגנים ולפקח הרשות אייל מילר, תודה על התמיכה. תודה לד"ר רותי יהל, שידעה להתעלות מעל חילוקי הדעות.
לאנשי מינהל הספנות, רוני זיסו, עמוס נוימן, ד"ר דן ליבנה, אינג' ליאוניד טנדלר.
לכל הגורמים המעורבים בחיל הים.
למהנדס הימי יצחק שכטרמן.
לאילן ניקסון וחברת "גל-ים" – תודה על העזרה והתרומה הנדיבה.
לרני יחזקאל ו"דוגית" – תודה על התרומה!
לעמית לוי ו"SEPA" – תודה על התרומה!
לאלנה קונסטנטינו  - תודה על התרומה, הנדיבות והרצון הטוב לסייע בפיתוח הצלילה!

ולבסוף, ליאיר ים, אורן קליין ולכל אנשי מועדון "פוצקר" – בלעדיכם כל זה לא היה קורה! תודה גדולה מכולנו.
לכל המתנדבים שסייעו בניקוי, בהכנות ובהטבעה: ערן, רימון, תום, נימר, אנדריי, מירי, שרה, דנה, יער, אלכסיי, פבל,  ארתור, אבי, חי, תומר, שלומי, יוני, אסי, איציק, יוסף, אמיר.
ואחרון, לרוני ברק – כשאנחנו סוף-סוף כבר מטביעים, אנחנו רוצים אותך עם היד על הפקק.
 

סרטון ההכנות והעבודות על ה"ניצן".
צילום ועריכה: יונתן ניסן
  

חולצת טריקו נוסטלגית!
עכשיו בחנות!
חולצת טריקו נוסטלגית!
חזר למלאי! חולצת טריקו קצרה עם לוגו הדג היהודי צבע לבן מידות 16, S-3XL
לרכישה ולמידע נוסף >
רכישת ביטוח צלילה + תשלום דמי חבר הכל במקום אחד
ביטוח צלילה!
רכישת ביטוח צלילה + תשלום דמי חבר הכל במקום אחד
ההתאחדות הישראלית לצלילה רואה בביטוח הצלילה את אחד מהשירותים החשובים שביכולתה לספק לחברי ההתאחדות. זכרו שכשאתם רוכשים ביטוח צלילה דרך ההתאחדות הישראלים לצלילה אתם תורמים לפיתוח ענף הצלילה
לרכישת ביטוח צלילה או תשלום דמי חבר >
חלוק מגבת
עכשיו בחנות!
חלוק מגבת
חלוק מגבת עם לוגו ההתאחדות לאחר הצלילה מידות S-3XL צבעים כחול רויאל וכחול נייבי S- יש גם בורדו 3XL - תכלת
לרכישה ולמידע נוסף >
פליז
עכשיו בחנות!
פליז
מעיל פליז דו צדדי כחול נייבי מידות S-2XL
לרכישה >